Tradycyjny przepis babci na nalewkę z wiśni

Tradycyjny przepis babci na nalewkę z wiśni

Tradycyjna polska kuchnia słynie z bogactwa smaków i aromatów, a jednym z najbardziej popularnych przysmaków są nalewki. Wśród nich wyróżnienia należy nalewkę z wiśni, której przepis od pokoleń zapisany jest w smakoszowskich rodzinach. W poniższym artykule przedstawimy krok po kroku jak przygotować tradycyjną nalewkę z wiśni, podajemy także informacje o różnicach między tym trunkiem a innymi alkoholami.

Co to jest tradycyjna nalewka z wiśni?

Nalewka z wiśni to wyrób spirytusowy, który wyrabiany jest z zasobów wiśni. Napój ma wyrazisty, ale jednocześnie subtelny smak, a jego czerwony kolor przyciąga wzrok na każdym stole. Nalewka ta jest doskonałym dodatkiem do ciast, lodów, ciasteczek i innych deserów, ponadto polecana jest przy różnych wieczornych spotkaniach i imprezach.

Składniki potrzebne do przygotowania nalewki z wiśni

Do przygotowania nalewki z wiśni potrzebujemy:

  • około 1 kg dojrzałych wiśni,
  • 1 litr dobrego spirytusu,
  • 2 szklanki cukru,
  • 3 szklanki wody,
  • szklanek lub butelek do przechowywania.

Jak przygotować tradycyjną nalewkę z wiśni?

Do przygotowania nalewki z wiśni należy umyć, osuszyć i pokroić na pół wszystkie owoce. Następnie, owocami należy napełnić słoiki po brzegi, a przy ich wypełnianiu warto w brzegiach zostawić odrobinę miejsca. Wodę, spirytus i cukier należy umieścić w rondlu i podgrzać, aż cukier się rozpuści. Po rozpuszczeniu cukru należy dodać ten płyn do słoików z wiśniami. Nalewa się tak, aby całe owoce zanurzone były w płynie, a następnie słoiki szczelnie trzeba zamknąć.

Jak długo należy odczekać przed podaniem?

Po zamknięciu słoików z nalewką należy odczekać przynajmniej dwa miesiące, zanim trunku można spróbować, choć najlepiej czekajmy nawet do pół roku czasu. Przed pierwszym spożyciem nalewkę warto przecedzić i delikatnie przelać do butelek lub szklanek, a owoce osuszyć.

Jak przechowywać tradycyjną nalewkę z wiśni?

Nalewkę z wiśni przechowuje się w suchym i ciemnym miejscu, np. spiżarni lub w piwnicy. Temperatura powinna wynosić pomiędzy 10 a 16 stopni Celsjusza. Nalewka zachowuje swoje walory smakowe przez wiele lat, więc może stanowić doskonałą ozdobę barku.

Jakie są różnice między nalewką z wiśni, a innymi alkoholami?

Główną różnicą pomiędzy nalewką z wiśni, a innymi alkoholami jest to, że pierwsza powstaje w drodze maceracji, a nie w procesie destylacji. W maceracji zmiękczane są owoce (lub zioła), przez co aromat i smak przechodzi na spirytus. W przypadku tradycyjnej nalewki z wiśni, to właśnie wiśnie nadają trunkowi niepowtarzalny smak i zapach, jakiego nie uda się uzyskać w przypadku innych napojów alkoholowych.

Tradycyjna polska nalewka z wiśni to z całą pewnością jeden z najlepszych smaków i aromatów, jakie zaproponować można na stole. Wyznawcy tego trunku chętnie dzielą się swoim przepisem z pokolenia na pokolenie i zachęcają do własnych eksperymentów z wersjami smakowymi. Nalewka ta to nie tylko wspaniałe połączenie smaków, ale także hołd złożony rodzinnej tradycji.

Dodaj komentarz