Staropolska nalewka z pigwy – sprawdź nasz przepis!

Staropolska nalewka z pigwy to tradycyjny napój alkoholowy, który cieszył się popularnością w Polsce już od wieków. Pigwa to owoc, który od dawna jest doceniany ze względu na swoje właściwości zdrowotne i smak, a w połączeniu z alkoholem daje niepowtarzalny smak i aromat. W artykule tym przedstawimy bliżej właściwości pigwy oraz korzyści zdrowotne, jakie może przynieść spożycie nalewki z pigwy. Omówimy również, jak przygotować ten napój w domowym zaciszu oraz jakie dodatki i smaki można dodać, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt. Jeśli jesteś ciekawy, co ma do zaoferowania staropolska nalewka z pigwy, zapraszamy do dalszej lektury!

Wypróbuj nasz przepis na staropolską nalewkę z pigwy!

Składniki:

  • 1 kg pigwy
  • 1 l spirytusu lub wódki (o mocy 40%)
  • 300 g cukru
  • 2 l wody
  • cynamon, goździki (opcjonalnie)

Instrukcje:

  1. Obraną i pokrojoną na mniejsze kawałki pigwę umieść w słoiku lub innym naczyniu.
  2. Dodaj spirytus lub wódkę i dokładnie wymieszaj.
  3. Zakręć słoik lub przykryj naczynie i odstaw na 3-4 tygodnie w ciemne i chłodne miejsce. Co kilka dni wstrząśnij zawartością, aby składniki się wymieszały.
  4. Po upływie 3-4 tygodni przygotuj syrop. W rondlu rozpuść cukier w wodzie i dodaj cynamon i goździki (opcjonalnie). Gotuj na małym ogniu przez około 20 minut, aż cukier się rozpuści i powstanie gęsty syrop.
  5. Przecedź zawartość słoika przez gazę do innego naczynia. Dodaj syrop cukrowy i dokładnie wymieszaj.
  6. Odstaw na kolejne 1-2 tygodnie, aby nalewka doszła do smaku i uzyskała pożądaną moc.
  7. Po tym czasie przefiltruj przez gazę i przelać do butelek.

Gotowa nalewka będzie miała charakterystyczny smak pigwy i aromat przypraw, a także będzie miała moc alkoholową około 30%. Można ją podawać jako aperitif lub dodawać do herbaty lub ciast. Warto pamiętać, że nalewki są napojami alkoholowymi, więc należy je spożywać z umiarem.

Dodaj komentarz