Nalewka z piołunu: tradycyjny polski napój z wieloma właściwościami

nalewka z piołunu

Nalewka z piołunu to tradycyjny polski napój alkoholowy, który ma wiele właściwości leczniczych. Piołun jest rośliną znaną już od wieków i używaną w medycynie ludowej. Nalewka z piołunu jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie naturalne metody leczenia. W tym artykule dowiesz się, co to jest nalewka z piołunu, jakie ma właściwości i jak ją przygotować.

Nalewka z piołunu: co to jest?

Nalewka z piołunu to napój alkoholowy wytwarzany na bazie piołunu. Roślina ta zawiera wiele cennych składników, takich jak tujon, absantyna, kamfora i terpeny. Właśnie dzięki tym składnikom nalewka z piołunu ma wiele właściwości leczniczych. Napój ten ma gorzki smak i wyraźny aromat.

Skład i sposób przygotowania

Do przygotowania nalewki z piołunu potrzebujemy 50 g suszonego piołunu oraz 0,5 l spirytusu 96%. Roślinę wkładamy do słoika i zalewamy spirytusem. Słój z nalewką należy postawić w ciemnym i chłodnym miejscu i pozostawić na około 2 tygodnie. W tym czasie należy co jakiś czas przewietrzyć słoik i wstrząsnąć nim. Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować i przelewać do butelki. Nalewkę najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Działanie na organizm człowieka

Nalewka z piołunu ma wiele właściwości leczniczych. Roślina ta działa przede wszystkim na układ trawienia, wspomagając trawienie i łagodząc dolegliwości żołądkowe. Nalewka z piołunu ma również właściwości przeciwpasożytnicze i może być stosowana w leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty. Napój ten działa również uspokajająco i może być stosowany w stanach napięcia nerwowego i stresu.

Zastosowania w medycynie ludowej

Piołun był stosowany w medycynie ludowej od wieków. Nalewka z piołunu była stosowana w leczeniu chorób trawiennych, takich jak choroby wątroby, zapalenie trzustki czy choroba wrzodowa. Napój ten był również stosowany w leczeniu chorób pasożytniczych, takich jak glistnica czy owsiki. Nalewka z piołunu była również stosowana w przypadku nadmiernego stresu i napięcia nerwowego.

Bezpieczeństwo stosowania

Piołun jest rośliną trującą, dlatego nalewka z piołunu powinna być stosowana ostrożnie i tylko na receptę lekarza. Napój ten nie jest odpowiedni dla dzieci i kobiet w ciąży. W przypadku przedawkowania nalewki z piołunu mogą wystąpić poważne skutki zdrowotne, takie jak uszkodzenie układu nerwowego czy zaburzenia rytmu serca.

Podsumowanie: warto spróbować nalewki z piołunu?

Nalewka z piołunu to tradycyjny polski napój alkoholowy, który ma wiele właściwości leczniczych. Napój ten działa przede wszystkim na układ trawienia, wspomagając trawienie i łagodząc dolegliwości żołądkowe. Nalewka z piołunu ma również właściwości przeciwpasożytnicze i może być stosowana w leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty. Napój ten działa również uspokajająco i może być stosowany w stanach napięcia nerwowego i stresu. Jednak nalewka z piołunu powinna być stosowana ostrożnie i tylko na receptę lekarza.

Źródła:

 1. Kupiec T., Janda K., Różański H., Włodarczyk E., Zawadzki J. (2012). „Zioła i owoce w tradycyjnej medycynie ludowej na Podlasiu”.
 2. Antosiewicz B., Krawczyk A., Białoń M. (2016). „Piołun – roślina z wyjątkowymi właściwościami”.
 3. Maślanka T., Kiczorowska B. (2014). „Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarza”.

Przepis na nalewkę z piołunu:

Składniki:

 • 50 g suszonego piołunu
 • 0,5 l spirytusu 96%

Sposób przygotowania:

 1. Piołun wkładamy do słoika.
 2. Zalewamy go spirytusem i mieszamy.
 3. Słoik z nalewką postawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu i pozostawiamy na około 2 tygodnie.
 4. Co jakiś czas przewietrzamy słoik i wstrząsamy nim.
 5. Po tym czasie nalewkę przefiltrować i przelewać do butelki.
 6. Nalewkę przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Dodaj komentarz