Nalewka z orzechów: tradycyjny polski napój

nalewka z orzechów włoskich

Nalewka z orzechów to tradycyjny polski napój, który zyskał popularność z racji swojego niepowtarzalnego smaku i aromatu. Przygotowywana jest z mieszanki orzechów, alkoholu oraz cukru, a następnie leżakuje się ją w ciemnym miejscu na okres 2-3 miesięcy. W Polsce nalewacie są często kojarzone z tradycją i wręczane w prezencie.

Czym jest Nalewka z orzechów?

Nalewka z orzechów to rodzaj napoju alkoholowego, który przygotowuje się z mieszanki orzechów, alkoholu spirytusowego oraz cukru. W polskiej tradycji możemy spotkać bardzo wiele wersji tego napoju, które różnią się między sobą składnikami i przygotowaniem.

Historia Nalewki z orzechów

Historia Nalewki z orzechów jest mocno związana z polską tradycją kulinarnej. Już w XIX wieku mieszkańcy polskich wsi przygotowywali własne nalewki, w tym także i te z orzechów. Wraz z upływem czasu tego typu napoje trafiły również do miast i zyskały popularność w całym kraju.

Składniki i sposób przygotowania

Do przygotowania Nalewki z orzechów potrzebujemy alkoholu spirytusowego, orzechów włoskich, cukru oraz wody. Orzechy kruszymy i mieszamy z cukrem, a następnie zalewamy je alkoholem i wodą. Całość mieszamy i przekładamy do ciemnego miejsca. Co jakiś czas należy napój przemieszać. Po okresie od 2 do 3 miesięcy nalewkę odcedza się i przelewamy do butelek.

Smak i właściwości odżywcze

Nalewka z orzechów ma wyjątkowo intensywny smak orzechów włoskich, jest słodka i aromatyczna. Przy spożywaniu należy jednak uważać, ponieważ zawiera około 30% alkoholu. Orzechy włoskie, które zostały użyte do przygotowania napoju, są bogate w dobre tłuszcze i błonnik.

Jak podawać Nalewkę z orzechów?

Najlepiej podawać Nalewkę z orzechów w niewielkich ilościach, ponieważ ma ona mocny smak i zawartość alkoholu. Doskonale sprawdza się jako aperitif lub digestif, którym można poczęstować swoich gości podczas domowych przyjęć.

Odkryj tradycyjny smak Polski z Nalewką z orzechów

Nalewka z orzechów to wyjątkowy, tradycyjny polski napój, którym warto się zachwycić. Dzięki prostemu sposobowi przygotowania i uniwersalnemu smakowi, z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Warto odkryć tradycyjny smak Polski z Nalewką z orzechów i dodać trochę aromatu polskiej kuchni do swojego menu.

Dodaj komentarz