Nalewka z orzechów laskowych – tradycyjny smak Polski

nalewka z orzechow laskowych

Nalewka z orzechów laskowych to jedna z bardziej popularnych nalewek w Polsce. Jest to tradycyjny smak, który kojarzy się z domowym ciepłem i przyjemnym relaksem. W niniejszym artykule dowiesz się więcej o historii i tradycji robienia nalewki z orzechów laskowych, a także o jej właściwościach zdrowotnych i sposobie sporządzania.

Co to jest nalewka z orzechów laskowych?

Nalewka z orzechów laskowych to alkoholowy napój, który powstaje przez macerację orzechów laskowych w spirytusie lub wódką. W procesie produkcji usuwa się pestki orzechów, aby zapobiec gorzkawości i zagęszcza się napój cukrem. Nalewka ma ciemnobrązowy kolor i intensywny smak orzechowy.

Skąd pochodzi tradycja robienia nalewki z orzechów laskowych?

Tradycja robienia nalewki z orzechów laskowych sięga XVIII wieku i pochodzi z terenów dzisiejszej Polski. Orzechy laskowe były wówczas powszechnie uprawiane i wykorzystywane do produkcji napojów alkoholowych. Nalewka z orzechów laskowych była szczególnie popularna w okresie zimowym, kiedy to zapewniała ciepło i relaks po ciężkim dniu pracy.

Jak zrobić nalewkę z orzechów laskowych w domu?

Do przygotowania nalewki z orzechów laskowych potrzebujemy 500 gramów orzechów laskowych, 1 litra spirytusu lub wódki, 1 laski wanilii, 1 cytryny i 500 gramów cukru. Orzechy laskowe rozłupujemy i umieszczamy w słoiku, dodajemy wanilię i skórkę z cytryny. Następnie wlewamy spirytus lub wódkę i pozostawiamy do zaparzenia przez 4-6 tygodni. Po tym czasie filtrujemy napój i zagęszczamy go cukrem.

Jakie są właściwości zdrowotne nalewki z orzechów laskowych?

Orzechy laskowe są bogate w błonnik, białko, tłuszcze nienasycone, witaminy E i B6 oraz składniki mineralne, takie jak magnez, miedź, fosfor i cynk. Zawierają także flawonoidy, które mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Nalewka z orzechów laskowych może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, poprawić trawienie i zapobiegać chorobom serca.

Gdzie można kupić najlepszą nalewkę z orzechów laskowych?

Najlepszą nalewkę z orzechów laskowych można kupić w sklepach ze specjałami regionalnymi lub bezpośrednio u producentów. Warto wybierać produkty, które są wytwarzane z naturalnych składników bez dodatku sztucznych aromatów i barwników.

Jak podawać nalewkę z orzechów laskowych?

Nalewkę z orzechów laskowych można podawać jako aperitif lub digestif. Można ją również dodać do herbaty lub kawy, aby uzyskać ciekawy smak i aromat. Nalewkę należy podawać schłodzoną, najlepiej w kieliszku do nalewek lub w małym kieliszku.

Nalewka z orzechów laskowych to tradycyjny smak Polski, który zachęca do relaksu i odpoczynku. Warto przetestować różne receptury i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym preferencjom smakowym. Nalewka z orzechów laskowych ma wiele właściwości zdrowotnych, dlatego warto włączyć ją do swojej diety w umiarkowanych ilościach.

Dodaj komentarz