Nalewka z jeżyn: tradycyjny polski alkohol

nalewka z jeżyn

Nalewka z jeżyn, to tradycyjny polski alkohol, który cieszy się coraz większą popularnością. Jest to mocny napój, który uzyskuje się przez macerowanie jeżyn w alkoholu. Pojawia się na polskich stołach na każdą okazję, a szczególnie kiedy zbieramy owoce na przełomie lata i jesieni.

Co to jest Nalewka z Jeżyn?

Nalewka z jeżyn to aromatyczny i mocny napój alkoholowy, który powstaje przez macerowanie owoców jeżyn w spirytusie przez około 1-2 tygodnie. Moc napoju wynosi przeważnie około 30%, chociaż zdarza się, że jest jeszcze mocniejsza. Nalewka z jeżyn to tradycyjny polski trunek, który szczyci się swoją autentycznością i naturalnym smakiem.

Składniki Nalewki z Jeżyn

Składniki, które potrzebujemy do przygotowania nalewki to: świeże lub zamrożone owoce jeżyn, spirytus, woda, cukier oraz według uznania przyprawy, takie jak goździki, cynamon czy wanilia. Żeby przygotować nalewkę potrzebujemy odpowiedniego słoja, do którego wkładamy owoce jeżyn, zalewamy je spirytusem i dodajemy wodę, cukier i według uznania przyprawy.

Jak się robi Nalewkę z Jeżyn?

Po zebraniu odpowiedniej ilości jeżyn, owoce dokładnie płuczemy. Następnie wkładamy je do słoja oraz zasypujemy cukrem oraz moją do wybranej dawki przypraw, jakie lubimy w smaku. Zalewamy wszystko spirytusem, wstępnie zmieszanym z wodą, w celu utworzenia pożądanej mocy. Słoik przykrywamy gazą i odkładamy w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Podczas tym czasie, nalewka nabiera barwy i smaku, a cukier się rozpuszcza – a spirytus wyciąga z jeżyn ich smak. Po upływie 2-3 tygodni nalewkę przecedzamy przez sitko lub płótno i przekładamy do butelek.

Historia tradycyjnego polskiego alkoholu

Nalewka z jeżyn to jeden z tradycyjnych polskich alkoholi, który swoje korzenie ma w ziemiach polskich. Przygotowanie nalewki było sposobem na wykorzystanie owoców jeżyn, które były zbierane pod koniec lata oraz na początku jesieni, gdy jeżyny dorastają na zboczach gór i w lasach. To napój, który był znany i ceniony już przez naszych przodków, teraz możemy delektować się nim również w naszych domach.

Jak podać Nalewkę z Jeżyn?

Nalewka z jeżyn jest napojem, który podajemy przeważnie do deserów lub jako digestif po obiedzie. Można podawać naszą nalewkę z kawałkami tarty w trakcie podawania, albo po prostu w czystej formie, po oziębieniu. Najlepiej podawać napój w kieliszku lub w małych szklaneczkach, by nie przesadzić z ilością, gdyż to napój wielce aromatyczny i mocny.

Czy warto spróbować Nalewki z Jeżyn?

Nalewka z jeżyn to napój, który ma swoją miejsce na polskich stołach i jest ceniony przez miłośników alkoholi i smacznej kuchni. Dlatego warto spróbować tej tradycyjnej polskiej nalewki, by przekonać się, jak pachną i smakują oryginalne, regionalne smaki i aromaty. Jest to napój, który może stać się elementem naszej polskiej tradycji kulinarnej, który zrobimy samodzielnie w domu.

Nalewka z jeżyn to wspaniały i tradycyjny napój alkoholowy, który ceniony jest w Polsce i za granicą. Jest to aromatyczny i mocny napój, na którego przygotowanie potrzebujemy jedynie kilku składników i trochę czasu, a efekt to oryginalny smak i zapach jeżyn. Zachęcamy do spróbowania i podzielenia się swoimi doświadczeniami z przygotowaniem tej tradycyjnie polskiej nalewki.

Dodaj komentarz