Nalewka z bursztynu: tradycyjny polski napój

nalewka z bursztynu

Nalewka z bursztynu to jeden z najpopularniejszych i najbardziej tradycyjnych polskich napojów alkoholowych. To trunek, który najczęściej serwujemy gościom z okazji różnych uroczystości. W tym artykule zaprezentujemy historię powstania tego trunku, podamy przepis na jego przygotowanie i przedstawimy właściwości.

Co to jest Nalewka z Bursztynu?

Nalewka z bursztynu to w wolnym tłumaczeniu „woda życia”. Nazwa ta nawiązuje do składnika, czyli bursztynu, który od wieków uważany jest za leczniczy kamień o pozytywnych właściwościach energetycznych. Tradycyjna nalewka to wino połączone z miodem, ziołami i sokiem z cytryny, a bursztyn jest dodatkiem, który podkreśla jej wyjątkowy smak i aromat.

Historia tańczącego trunku

Nalewka z bursztynu to napój o bardzo długiej historii. Istnieje wiele wersji na temat tego, kto i kiedy wymyślił ten przepis. Jedna z legend mówi, że był to król Stefan Batory, który zafundował taki trunek dworzanom, za zasługi dla państwa. Ta historia jednak jest już martwicą. Prawdopodobnie nalewka powstała znacznie wcześniej, w średniowieczu, kiedy to szlachta i dworzanie próbowali różnego rodzaju mikstur i napojów, które miały poprawiać ich zdrowie i samopoczucie.

Składniki potrzebne do przygotowania

Aby przygotować polską nalewkę z bursztynu, należy skompletować kilka podstawowych składników: dobre wino białe, miód, suszone zioła takie jak lawendowa, miętowa, melisowa i oregano, sok z cytryny oraz oczywiście bursztyn. Składniki te uważnie miksujemy w odpowiednich proporcjach, a następnie pozostawiamy w zacienionym i chłodnym miejscu na okres minimum 2 tygodni.

Klasyczny przepis na polski napój

Oto przepis na klasyczną nalewkę z bursztynu:

  • pół litra białego wina
  • 4 łyżki miodu
  • 2 suszone lawendowe kwiaty
  • 2 suszone miętowe liście
  • 2 suszone cytrynowe melisy
  • 2 suszone oregano listki
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 bursztyn

Składniki należy wsypać do dużej słoiczka, dokładnie wymieszać i odstawić w zacienionym miejscu na co najmniej 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę przecedzamy i przelane do karafki, w której ją przechowujemy.

Jakie właściwości ma nalewka?

Nalewka z bursztynu znana jest z pozytywnych właściwości zdrowotnych. Dzięki dodaniu miodu, ziół i soku z cytryny, działa przeciwzapalnie i rozgrzewająco na organizm. Bursztyn jest dodatkowym, leczniczym składnikiem, który według wierzeń ludowych, wpływa pozytywnie na trawienie i poprawia samopoczucie.

Jak podawać nalewkę z bursztynu?

Nalewkę z bursztynu podaje się zazwyczaj w małych kieliszkach jako aperitif lub likier. Warto pamiętać, że nie powinno się przesadzać z ilością wypijanej nalewki, gdyż posiada ona wysoką zawartość alkoholu. Warto pić ją w towarzystwie, w spokojnej, klimatycznej atmosferze.

Nalewka z bursztynu to polski napój, który zdobył popularność nie tylko w kraju, ale i za granicą. To nie tylko smaczny likier, ale także „lekarstwo” na różne dolegliwości. Być może warto spróbować przygotować ten tradycyjny polski napój w domu i zaskoczyć przyjaciół oryginalnym przepisem. Pamiętajmy jednak, aby pić ze słuszną mądrością i nigdy przesadzać z ilością alkoholu.

Dodaj komentarz