Nagietek to roślina, która jest często używana w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Herbata z nagietka jest jednym z najlepszych sposobów na wykorzystanie tych właściwości, ponieważ zawiera składniki, które są korzystne dla zdrowia. W tym artykule omówimy korzyści zdrowotne, jakie niesie ze sobą herbata z nagietka, a także sposób jej przygotowania i właściwe dawkowanie.
Właściwości herbaty z nagietkiem
Herbata z nagietka to napar, który zyskał miano „CUD” ze względu na swoje korzystne działanie na Ciało, Umysł i Duszę. Ten wyjątkowy napar oferuje szereg korzyści dla naszego zdrowia, takich jak:
- Wspieranie układu oddechowego dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu, które kojąco wpływa na błony śluzowe jamy ustnej, gardło i struny głosowe.
- Wzmacnianie odporności organizmu.
- Poprawianie zdrowia oczu i wzroku dzięki luteinie.
- Leczenie zaparć i skurczy przewodu pokarmowego.
- Łagodzenie dolegliwości żołądka, jelit, dróg żółciowych i wątroby.
- Ulga w dolegliwościach intymnych u kobiet, takich jak ból podczas miesiączki i nieprzyjemne dolegliwości związane z klimakterium.
Herbata z nagietka to napar, który powinny spróbować wszyscy ci, którzy szukają naturalnego sposobu na poprawę swojego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Herbata z nagietkiem polecana kobietom
Herbata z nagietka to doskonały wybór dla kobiet zmagających się z dolegliwościami intymnymi. Jej działanie rozkurczowe pomaga łagodzić ból miesiączkowy, a także sprawdza się podczas menopauzy, zmniejszając nieprzyjemne objawy i posiadając właściwości przeciwzapalne.
Zaleca się pić tę herbatę maksymalnie trzy razy dziennie, najlepiej kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Przyrządzenie naparu jest bardzo proste: wystarczy zalać łyżkę suszu z kwiatów nagietka ok. 400 ml wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na pół godziny, a następnie przecedzić i pić godzinę przed posiłkiem.
Można pić herbatę z nagietka od początku ciąży do końca jej pierwszej połowy. Według niektórych, ma ona wpływ na zapobieganie poronieniom, jednak zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę przed jej spożyciem.
Herbatka z nagietkiem przeciwwskazania
Nagietek, pomimo swoich cennych leczniczych właściwości, może być też potencjalnie szkodliwy dla naszego zdrowia. Zbyt duże spożycie może powodować uczulenie u osób wrażliwych na rośliny z rodziny astrowatych, prowadząc do silnej reakcji alergicznej. Ponadto, może nasilać działanie leków stosowanych w leczeniu bezsenności, stresu i niepokoju. Herbata z nagietka ma również potężne działanie moczopędne, kiedy pijemy napary z suszonych kwiatów.
Nagietek w preparatach na skórę
Nagietek zawiera cenne flawonoidy i polifenole, które posiadają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Te aktywności są ważne dla zmniejszania szkód skóry poddawanej działaniu promieniowania jonizującego czy UV. Krem z olejkiem z kwiatów nagietka może być stosowany jako ochrona przed słońcem, co potwierdza jego „faktor ochrony przed słońcem”, o wartości SPF=14,8 (zmierzone spektrofotometrycznie w 2012 roku).
Stany zapalne często towarzyszą oparzeniom i uszkodzeniom skóry. Izoramnetyna i inne glikozydy wyodrębnione z kwiatów nagietka hamują działanie prozapalnego enzymu lipooksygenazy, a także działają przeciwzapalnie glikozydy kwercetyny i alkohole triterpenowe.
W związku z powyższym, ekstrakt z nagietka jest składnikiem wielu różnych maści i kosmetyków. Ważne jest potwierdzenie, że są one bezpieczne w użyciu na skórę. Badania toksyczności ostrej wykazały, że ekstrakt jest nietoksyczny, a podrażnienia skóry są minimalne. Panel ekspertów amerykańskich w 2010 roku stwierdził, że ekstrakty z kwiatów, w tym olejek, mogą być bezpiecznie używane jako składniki kosmetyków.
Z powodu swoich właściwości przeciwzapalnych, napar z kwiatów nagietka może być stosowany do płukania gardła i jamy ustnej.
Nagietek, w połączeniu z rumiankiem, korą dębu czy szałwią, jest częścią mieszanek ziół polecanych na dolegliwości kobiece (np. Vagosan). Napar z takich ziół ma działanie przeciwzapalne i służy do irygacji, przemywania i odkażania, a także do łagodzenia dolegliwości związanych z stanami zapalnymi sromu.