Kocanka zioło to popularna roślina, która posiada wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. W Polsce występuje na łąkach i pastwiskach, a jej nazwa pochodzi od charakterystycznego zapachu, który przypomina rumianek. Zapraszamy do zapoznania się z wstępną charakterystyką, składnikami, właściwościami oraz zastosowaniem kocanki.
Kocanka zioło: Wstępna charakterystyka
Kocanka zioło (Tanacetum vulgare) to roślina z rodziny astrowatych, która pochodzi z Europy, Azji i Afryki Północnej. W Polsce rośnie na łąkach, pastwiskach i przydrożach. Charakterystyczną cechą kocanki jest jej zapach, który przypomina rumianek. Roślina ta może osiągnąć wysokość nawet do jednego metra. Kocanka kwitnie od czerwca do sierpnia, a jej kwiaty są żółte.
Składniki kocanki i ich wpływ na organizm
Kocanka zioło zawiera wiele składników, takich jak: flawonoidy, taniny, olejki eteryczne, kwasy organiczne, garbniki, saponiny. Wszystkie te substancje mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Flawonoidy zawarte w kocance działają przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, a garbniki i taniny mają działanie ściągające. Olejki eteryczne, takie jak kamfora, tymol i borneol, mają właściwości uspokajające i przeciwbólowe.
Właściwości kocanki – przeciwzapalne i uspokajające
Kocanka zioło posiada wiele właściwości leczniczych, które wpływają pozytywnie na organizm człowieka. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe sprawia, że kocanka jest stosowana w leczeniu chorób zapalnych, takich jak reumatyzm, zapalenie stawów, bóle menstruacyjne, bóle głowy. Ponadto kocanka ma właściwości uspokajające, dlatego często stosuje się ją w leczeniu nerwic, bezsenności, stresu.
Zastosowanie kocanki w medycynie naturalnej
Kocanka zioło stosowana jest w medycynie naturalnej jako składnik wielu preparatów ziołowych. Można ją wykorzystać do przygotowania naparów, nalewek, kąpieli ziołowych. Napar z kocanki wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólów menstruacyjnych. Ponadto kocanka stosowana jest w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, egzema, łupież.
Kocanka w kosmetyce – na co warto zwrócić uwagę?
Kocanka zioło wykorzystywana jest także w kosmetyce. Wyciąg z kocanki dodawany jest do kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak kremy, balsamy, szampony. Działanie przeciwzapalne i ściągające kocanki wpływa pozytywnie na skórę, zwłaszcza tłustą i trądzikową. Ponadto kocanka wykazuje właściwości łagodzące i antybakteryjne, co przyspiesza gojenie trądziku.
Jak przygotować napar z kocanki i jak go stosować?
Napar z kocanki przygotowuje się z jednej łyżki suszonej rośliny na szklankę wrzątku. Zaparza się przez około 10 minut, po czym odcedza. Napar można stosować doustnie, 2-3 razy dziennie, w leczeniu chorób zapalnych, bólów menstruacyjnych, nerwic, stresu. Napar z kocanki można także stosować na skórę, np. w leczeniu trądziku, egzemy, łupieżu. Należy wtedy przemywać skórę naparem 2-3 razy dziennie.
Kocanka zioło to roślina o bardzo cennych właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Posiada działanie przeciwzapalne i uspokajające, dlatego jest stosowana w leczeniu chorób zapalnych, nerwic, stresu. Ponadto kocanka wykazuje właściwości ściągające i antybakteryjne, co wpływa pozytywnie na skórę. Można ją wykorzystać do przygotowania naparów, nalewek, kąpieli ziołowych oraz jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych.